Sayın Eğitimci,

Gamelab Istanbul olarak 2007 yılından beri oyun motorları ve mobil oyunlar geliştiriyoruz. 2017 yılı sonuna kadar geçen 11 yıllık sürede 27 adet profesyonel mobil oyun yayınladık ve bunlar için 13 oyun motoru ve 1 adet OpenGL benzeri grafik arabirimi geliştirdik. Oyun motoru geliştirme işinde dünyanın en tecrübeli ekiplerinden bir tanesiyiz. Çalışmalarımızı KOSGEB tarafından hibe olarak tahsis edilen ve İstanbul Aydın Üniversitesi kampüsü içerisinde yer alan ofisimizde yürütüyoruz.

Bir taraftan oyun motoru geliştirirken diğer taraftan çeşitli kurumlar nezdinde her yaş grubundan gençlere ve çocuklara yönelik oyun geliştirme eğitimleri veriyoruz. Yıllardır verdiğimiz bu eğitimler sayesinde oyun kodlama eğitimlerinde büyük bir tecrübeye sahip olduk.

 

Oyun kodlama eğitimlerinin artan önemi

Endüstri 4.0'ın gelişmesiyle birlikte üretim sistemleri yeni bir döneme giriyor. Bu yeni dönemde programlama artık üretimin bir parçası haline geliyor. Bu nedenle çocuklara ve gençlere bilgisayar programlamanın öğretilmesi dünyada ve ülkemizde hızlı bir şekilde önem kazanmaya başladı. Gençlerin ve çocukların dijital oyunlara yoğun bir ilgi göstermesi sebebiyle, tüm dünyada kodlama eğitimleri oyun programlama aracılığıyla verilmektedir.

 

Gamelab Istanbul eğitimsel amaçlı oyun motorları

Gamelab Istanbul nezdinde durmaksızın oyun kodlama eğitimleri verilmektedir. Kodlama eğitimleri alanında yıllardır çeşitli çalışmalar yürütmekteyiz. İlkokul son sınıftan bilgisayar mühendisliği alanında yüksek lisans yapan öğrencilere kadar tüm yaş gruplarına yönelik eğitimler düzenlemekteyiz.

Gamelab Istanbul nezdindeki oyun programlama çalışmalarında dış kaynaklı ürünler kullanmıyoruz. Eğitimlerimizi kendimize ait oyun motorlarını kullanarak vermekteyiz. Yıllardır yürüttüğümüz eğitimlere yönelik olarak geliştirdiğimiz birçok oyun motorumuz bulunmaktadır. Gamelab Istanbul dünyanın en çok oyun kodlama eğitimi veren kurumlarından bir tanesidir. Uzun yılların birikimi olarak büyük bir eğitimsel amaçlı oyun motorları portföyümüz oluşmuş bulunmaktadır.

 

 

Gamelab Istanbul eğitim çalışmalarından elde edilen sonuçlar

 Gamelab Istanbul nezdinde yıllardan bu yana yürütülen oyun kodlama eğitimleri neticesinde birtakım gözlemler ve yerleşik uygulamalar oluşmuştur.

1. Oyun kodlama gençlerin ilgisini çekmektedir.

Uygulamalı kodlama eğitimleri bir konu işlenerek verilir. Öğrencilerin muhasebe, oyun, internet sitesi gibi bir yazılım geliştirmesi sağlanır. Gençlerin ve çocukların en çok ilgisini çeken yazılım alanı oyun programlarıdır. Bu nedenle gençlere ve çocuklara verilecek kodlama eğitimlerinin oyun kodlama aracılığıyla verilmesi öğrencinin ilgi göstermesini sağlamaktadır.

2. Programlama kod yazarak öğrenilir

Programlamanın, hiç kod yazmadan, kitaptan okuyarak veya bir yayından izlenerek öğrenilmeye çalışması hedeflenen sonuçları vermemektedir. Yürüttüğümüz ve gözlemlediğimiz tüm çalışmalarda öğrenciler kısa süre içerisinde konudan uzaklaşmış, birçok örnek olayda ise uyuya kalmıştır. Bu çalışmaların sonunda öğrencilerin sorulan basit kodlama sorularına dahi cevap veremediği görülmüştür. Tüm çalışmalarımız öğrencilerin kod yazmayı öğrenebilmek için fiilen kod yazmaya ihtiyaç duyduklarını göstermektedir.

3. Türkçe kodlar daha anlaşılır olmaktadır

15 meslek lisesi öğrencisinin katılım sağladığı ve 6 yıl yürüttüğümüz bir çalışmada, öğrencilere Türkçe ve İngilizce tabanlı kodlar ile çeşitli çalışmalar yaptırılmıştır. Türkçe kod yazılması durumunda öğrenci kodlamayı hızlıca öğrenmekte ve (haftalık 5 iş günü hesabıyla) ortalama 7 ay içerisinde bir ürünü kendi kendine geliştirebilecek düzeye ulaşmaktadır. Aynı kodların İngilizce olarak yazdırılması durumunda, 1 yıllık gözlem dönemlerimiz içerisinde hiçbir öğrenci aynı aşamaya ulaşamamıştır.

 4. Java dili öğrenciler tarafından kolayca kavranmaktadır

Basit  ve iyi kurgulanmış nesne tabanlı yapısı sayesinde Java dilinin öğrenciler tarafından daha kolay kavrandığı ve öğrenildiği gözlemlenmiştir. Java diliyle yürütülen eğitimlerde öğrenciler yazılım diline hızlı bir şekilde alışkanlık kazanmaktadır.

5. Mobil oyun programlama öğrencinin kendini geliştirmesine imkan sağlamaktadır

Oyun programlama eğitimlerinde temel amaçlardan bir tanesi, öğrencilerin eğitim tamamlandıktan sonra kendi kendilerine ürün geliştirebilir seviyeye gelmesidir. Bilindiği üzere bilgisayar oyunları nispeten büyük ekipler tarafından yürütülmektedir. Öğrencilerin başlangıç aşamasında büyük ekipler oluşturmaları genellikle mümkün olamamaktadır. Ancak öğrenciler tek başlarına veya küçük bir ekip kurarak mobil oyun geliştirme imkanı bulabilmektedir. Bu nedenle öğrencilere oyun kodlama çalışmalarını mobil oyun kodlama aracılığıyla vermek daha olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

 

Kendi Oyunum Oyun Motoru

Gamelab Istanbul oyun kodlama eğitimleri alanında uzun yıllara ve çok sayıda çalışmaya dayanan güçlü bir tecrübeye ve büyük bir ürün portföyüne sahiptir. Kodlama eğitimlerinin toplumsal seviyede önem kazanması nedeniyle Gamelab Istanbul yönetimi tarafından eğitimsel amaçlı olarak kullanılan oyun motorlarımızın genel kullanıma açılmasına karar verilmiştir. Bu uygulamaya Kendi Oyunum Oyun Motoru'nun kullanıma açılması ile başlanmıştır. Bu karar neticesinde Kendi Oyunum Oyun Motoru, dünyanın eğitimsel amaçlar gözetilerek yayınlanan ilk oyun motoru olmuştur. Bugüne kadar piyasaya çıkartılan tün oyun motorları profesyonellere yönelik araçlar olarak çıkartılmış bulunmaktadır. Kendi Oyunum ise gençlere kodlama öğretilmesine yönelik olarak tasarlanmış bir oyun motorudur.

Kendi Oyunum Oyun Motoru geliştirilirken eğitim çalışmalarımızdan bugüne kadar edinilen tüm tecrübeler göz önüne alınmıştır. Bunun sonucu olarak; Türkçe dilinde bir kod yapısına sahip, Java yazılım dili ile Android cihazlara yönelik 2 boyutlu oyunlar geliştirmeyi sağlayan bir oyun motoru dizayn edilmiştir. Oyun motorunun son derece sade ve anlaşılır bir Türkçe kod yapısı bulunmaktadır. Yapılan ön çalışmalarda kod yazmayı hiç bilmeyen insanların dahi Kendi Oyunum Oyun Motoru kullanılarak geliştirlen kodların ne yaptığını kolayca anladığı görülmüştür.

Kendi Oyunum Oyun Motoru'nun İngilizce tabanlı bir versiyonu da hazırlanmıştır. Ürünün bu versiyonu İngilizce eğitim yapan okulların öğrencilerine yönelik olarak tasarlanmıştır.

 Kendi Oyunum Oyun Motoru ve bu ürün aracılığıyla verilen eğitimler hakkında daha detaylı bilgi almak ve ürünü test etmek için lütfen Gamelab Istanbul ile iletişime geçiniz.